آموزش واحد مکانیک

آموزش نرم افزار:

 

Powermill

 

نرم‌افزار PowerMill یکی از قدرمندترین و برجسته ترین نرم‌افزارهای ساخت به کمک رایانه (CAM) می‌باشد که در جهت تهیه مسیر حرکت ابزار، در دستگاههای CNC کاربرد دارد.

نرم‌افزار پاورمیل با دربر داشتن استراتژیهای مختلف ماشین کاری مانند خشن کاری، پرداخت کاری معمولی یا سرعت بالا (High Speed Machining) و تکنیکها و ابزارهای تعریف شده فوق العاده و پوشش دهی گستره عظیمی از دستگاههای CNC معمولی و پیشرفته (تا پنج محور کاری) می‌تواند بهترین مسیر را جهت حرکت ابزار روی قطعه کار تعیین نماید که نتیجه این هوشمندی کاهش زمان ماشینکاری، بهبود کیفیت سطح ماشینکاری و در نهایت کاهش هزینه با بالاترین راندمان کاری می‌باشد.

مزایای این نرم افزار:

محیط کاربری مناسب و با سرعت بالای عملکرد برنامه

تعیین بهترین مسیر ابزارها جهت کاهش میزان بار آن‌ها و در راستای کاهش زمان، انرژی و هزینه‌های تولید و افزایش بازدهی نهایی
برخورداری از Strategy یا راهبردهای پیشرفته و مختلف برای ماشین‌کاری از قبیل محدوده‌کاری، خشن‌کاری، پرداخت‌کاری معمولی و با سرعت بالا و…

قابلیت کنترل دقیق ضخامت قطعات در زمان عملیات براده‌برداری

کاربردی در انواع صنایع مهندسی مانند قطعه‌سازی، قالب‌سازی، خودروسازی و…

انجام انواع محاسبات دقیق و پیچیده در جهت عدم برخورد ابزارها با دیواره‌ها و قطعه‌ی کار

قدرت بالا در شبیه‌سازی و نمایش گرافیکی حرکت ابزارها

 

 

CATIA

 

 

نرم افزار کتیا، نرم افزار تخصصی رشته مکانیک , و متعلق به شرکت آی بی ام می باشد. CATIA نرم افزار طراحی قطعات است که در صنعت کاربرد گسترده ای دارد. این نرم افزار یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای مدلسازی ، طراحی، نقشه کشی و ساخت بوده که در زمینه های مهندسی هوافضا،عمران ، صنایع و برق نقش مهم و تاثیرگذاری را ایفا می کند. بسیاری از دفاتر طراحی بنام دنیا به نام مثل بویینگ،سسنا و امبرائر که جز شرکت های طراحی و ساخت هواپیما می باشند از این نرم افزار بهره کامل برده اند.

از جمله مباحث مهم مطرح شده در این دوره می توان به مروری بر تواناییهای CATIAMechanical Design Analysis and Simulation، دستورات پر کاربرد در محیط part، جعبه ابزار Dress up Feature و جعبه ابزار draft اشاره کرد.

مزایای این نرم افزار:

از ویژگیهای این نرم افزار میتوان قابلیت جابجائی آسان و سریع بین محیط ها، سرعت بالای واکنش نرم افزار در برابر عملیات صورت گرفته، مدیریت بر فعالیتهای مربوط به طراحی، خروجی با فرمتهای مختلف، قابلیت تبادل اطلاعات بین دیگر نرم افزارهای CAD و حتی کاربر میتواند یک محیط دلخواه کاری با آیکونهای مورد نیاز خود، طراحی کند.

 

 

Solidwork

 

یک نرم‌ افزار سه بعدی طراحی مکانیکی است که توسط شرکت Solid Work ارائه شده است. این نرم‌ افزار اکنون یکی از محبوب ترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی سه بعدی مکانیکی است.Solid Work یک مدل ساز برای مدلسازی جامدات است که مبتنی بر پارا سالید بوده و از رویکرد پارامتری مبتنی بر ویژگی ، برای ساخت مدلها و مونتاژها استفاده می‌کند.

مزایای این نرم افزار:

توانایی ایجاد مدل های دو بعدی مقید در نرم افزار و تبدیل این مدل ها به مدل سه بعدی (part)
مونتاژ قطعات و تولید مجموعه های مونتاژی
تهیه نقشه دو بعدی و قفشه ساخت برای تمام قطعات